MÜZE KENT İSTANBUL-HALİÇ OTOPARKI ‘YARIMADA TURİZM KÜLTÜR MEKKESİ’


IMPARATORLUKLARININ BAŞKENTİ TARIHI YARIMADA
ESKI GÜNLERINE DÖNEBILIR

TARİHİ YARIMADA
DÜNYA KÜLTÜR MEKKESİ OLSUN,
TURISTLER BURAYA AKSIN

Müzekent Istanbul
'HALIÇ SUALTI OTOPARKI'

Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp
Mimar Kentbilimci

TARIHI YARIMADAYI YAYALASTIRALIM, TEMIZLEYELIM, DÜNYA KÜLTÜRÜNE BAĞIŞLAYALIM...
‘ARACLAR HALİǒİN ALTINA..

TARIHI YARIMADA, GALATA, KARAKÖY DE OTOPARK SORUNU EN UST DUZEYDE, SOKAKLAR OTO DEPOSU HALINDE. 3 BÜYÜK MEDENIYETIN YAPITLARI PISLIK IÇERISINDE. TARIHI DOKUDA OTOPARK ACILAMIYOR. MUZEKENT ISTANBUL PROJESI CERCEVESINDE TARIHI YARIMADANIN YAYALAŞTIRILMASIYLA ENTEGRE OLARAK GALATA UNKAPANI KOPRULERI ARASINDA 20.000 ARAÇLIK HALIC SUALTI OTOPARKI TEKLIF EDIYORUM. BENZERI 2 ADET CENEVRE DE VAR. İLKİ 1968 LERDE YAPILDI. ICINDE ALISVERIS UNITELERI DE OLACAK. OTOPARKIN MALIYETI 150.000.000 DOLAR. 5 SENEDE KENDINI ÖDEYECEK, BELEDIYEMIZE GUNDE YAKLASIK 100.000 DOLAR AKITACAK. IKI KIYIDANDA KULLANILABILECEK. TÜNELLERLE E-5 BAĞLANTISI YAPILACAK. KAMULASTIRMA BEDELI YOK.

MARMARAY ILE ENTEGRE OLACAK OLAN TAKSIM-YENIKAPI METRO HATTI OTOPARK ICINDEN GECEREK DURAK YAPACAK. HALİǒE GÖRÜNTÜYÜ KIRLETECEK BİR METRO KÖPRÜSÜ YAPILMAYACAK. ISTANBUL’UN KALBINDE OTOPARK-METRO BULUSMASI ULAŞIMA RAHAT NEFES ALDIRACAK.

TARIHI YARIMDADA YAYALAŞTIRILACAK, YOLLAR, BINALAR TEMIZLENECEK, BIR ARKEOLOJİ-TARIH-KÜLTÜR PARKI OLACAK. BURADA ESKI IMPARATORLUK GÜNLERI YAŞANACAK. FAYTONLAR OLACAK. DÜNYA BURAYI GÖRMEYE GELECEK.
TÜRKIYE TOPLAMDA BIR PARIS KADAR TURIST ÇEKEMIYOR. HALBUKI İSTANBUL’UMUZ PARIS’TEN HEM DAHA GÜZEL HEM DAHA UCUZ.

BU PROJE TURIZME DOPİNG YAPACAK.


 « Gerı